Choroby zapalne jelit. Garść informacji.

… czyli dla chorych na chorobę Crohna, wrzodziejące zapalenia jelit, limfocytarne zapalenia jelit oraz wszystkie inne, bardziej „egzotyczne” jednostki chorobowe. Choroby zapalne jelit to palący ostatnio temat. Na szczęście przybywa w sieci miejsc gdzie można poszukać przydatnych informacji dla chorych i ich rodzin. Na pewnym, dosyć świeżym kanale (o którym niżej) dotyczącym właśnie CD pojawił się film odnośnie tego skąd czerpać wiedzę o chorobach zapalnych jelit. Postanowiłem, że umieszczę tutaj kilka linków przydatnych dla chorych. Ograniczę się do kilku, z których ja na bieżąco korzystam.

Chyba nie trzeba wspominać tego jak ważne jest wsparcie w chorobie, szczególnie tak parszywej jak zapalenia jelit. Chorzy muszą często szukać wiedzy o tym co to jest, jak diagnozować i jak leczyć na własną rękę dlatego wypunktuję tutaj kilka miejsc wartych odwiedzenia:

  • Kanał Michała Hawełki – powstały niedawno kanał, wspomniany we wstępnie, prowadzony w lekki i przyjemny sposób, na którym niedawno ukazała się seria dotycząca choroby Crohna. Liczę na to, że Autor będzie nadal rozwijał serię i dzielił się swoimi doświadczeniami i wiedzą.
  • Crohn & Colitis Grupa Wsparcia Polska – grupa wsparcia na facebooku. Liczba aktywnych użytkowników stale rośnie. Duża liczba pytań, relacji i doświadczeń. Polecam szczególnie tym, którzy czują się w świecie chorób jelit osamotnieni.
  • crohn.home.pl/forum/ – chyba największe polskie forum zrzeszające chorych na NZJ. Forum oficjalnie podlega pod Stowarzyszenie J-elita. Pozycja obowiązkowa dla każdego chorego.
  • nzjforum.pl – forum chorych na NZJ. Mniejsze i mniej aktywne od forum J-elity ale czasem można znaleźć tutaj coś interesującego dla siebie.
  • Kanał YT Neti Aneti – link do tego kanału umieszczam już kolejny raz bo drażni mnie to, że tak fajne informacje (wykładane przez patomorfologa) znajdują tak mało odbiorców. Tematyka ogólnozdrowotna ale informacje bliskie chorującym na jelita przewijają się bardzo często.
  • chorejelita.pl – forum zrzeszające chorych na zespół jelita drażliwego. Również pozycja obowiązkowa ponieważ sporo wiedzy udało się już na nim uzbierać.

To chyba na tyle. Biorąc pod uwagę to, że chorzy nie są całkowicie sami ze swoimi problemami oraz fakt, że lekarze często są mniej wyedukowani niż sami pacjenci, warto szukać informacji na własną rękę. Choroby zapalne jelit to poważne choroby wbrew temu co myślą o tym osoby, które nie miały nigdy z nimi styczności stąd dobrze jest mieć pełną świadomość problemu i w razie konieczności – uświadamiać innych.

Informacje o Jarosław

Malkontent i gbur. Egoista, introwertyk i buc.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Choroba Leśniowskiego-Crohna, Choroby autoimmunologiczne, Colitis Ulcerosa, Zespół Jelita Drażliwego. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *