Obserwacja i promieniowanie

Jestem po kolejnej serii badań kontrolnych i z niecierpliwością oczekuję wizyty u lekarza, gdzie wyniki tych badań zostaną mi objawione. W międzyczasie naszła mnie pewna refleksja dotycząca tego, czy takie regularne naświetlanie się tomografem nie jest czasem zbyt niebezpieczne. Wszak obserwacja trwa 5 lat i obejmuje 8 serii badań obrazowych (pierwsza seria wykonywana jeszcze w trakcie stawiania ostatecznej diagnozy i stagingu oraz 7 wynikających ze standardów obserwacji) w których skład wchodzić muszą: tomograf jamy brzusznej i miednicy mniejszej + tomograf klatki piersiowej lub RTG klatki jeśli nie ma wskazań to wykonania TK tej części ciała.

Matematyka jest nieubłagana. Poszukując informacji na temat wpływu promieniowania przyjmowanego w trakcie badań diagnostycznych można natknąć się na sprzeczne informacje. Raz, że ilość przyjętego promieniowania zależna jest od wielu czynników, a dwa, że chyba nie udało się ostatecznie ustalić jakie mogą być dalekosiężne skutki ekspozycji na nadmierne promieniowanie. Po przeczytaniu pozycji wyliczonych poniżej:

  1. http://www.forumpediatryczne.pl/artykul/ryzyko-zwiazane-z-promieniowaniem-jonizujacym-przy-badaniu-tk-u-dzieci/5646
  2. https://www.podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/009/391/original/88-92.pdf?1470304137
  3. http://ncbj.edu.pl/zasoby/wyklady/ld_podst_fiz_med_nukl-01/med_nukl_05_v4.pdf

Można dojść do następujących wniosków:

  • średnia dawka promieniowania przyjmowana przez każdego w ciągu roku wynosi 2.5-3mSv
  • przyjmowana dawka promieniowania w trakcie TK z użyciem kontrastu powinna być pomnożona przez dwa z powodu dwukrotnego prześwietlenia, z i bez kontrastu
  • „przybliżone” dawki promieniowania dla TK jamy brzusznej i miednicy mniejszej to 20mSv, TK klatki piersiowej to kolejne 10mSv, pojedyncze RTG jest w zasadzie pomijalne

Stąd wracając do wspomnianych wcześniej 8 serii badań, przy założeniu, że TK klatki zostanie zastąpione zwykłym prześwietleniem, całkowita dawka promieniowania przyjęta z samych badań obrazowych, tylko z okazji choroby nowotworowej wynosi przynajmniej 160mSv. Jest to dawka odpowiadająca 64 latom promieniowania tła. Robi wrażenie 😀

Rachunki wyglądają jednak dużo bardziej dramatycznie jeśli dorzuci się ten nieszczęsny tomograf klatki piersiowej + ewentualne, dodatkowe badania jak PET-CT.

Na RJForum również ta kwestia była wielokrotnie poruszana. Biorąc pod uwagę zagrożenie ze strony choroby nowotworowej lub też uciążliwość samej operacji, a potem dalszego leczenia, nikt o zdrowych zmysłach nie będzie zastanawiał się nad tym czy piąty z kolei tomograf nie spowoduje u chorego kolejnego nowotworu za lat 10 czy 20.

Niemniej samo zagadnienie wydaje mi się ciekawe i jak widać mądre głowy się tym stale zajmują chcąc ocenić ryzyko wynikające na ekspozycję na dodatkowe promieniowanie. Jak widać, trwają również prace nad usprawnieniem sprzętu i samych metod badań tak by maksymalnie ograniczyć szkodliwy wpływ promieniowania.

O Jarosław

Malkontent i gbur. Egoista, introwertyk i buc.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Diagnostyka, Nowotwory złośliwe jądra. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *