IBS czy IBD

IBS czy IBD. Oto jest pytanie. Każdy, kto cierpi na choroby układu pokarmowego prędzej czy później natrafia na tego typu wątpliwości, czy biegunki i/lub zaparcia są spowodowane „tylko” zaburzeniami czynnościowymi czy też jest to preludium do głównej części programu jakim są choroby zapalne jelit (choroba Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, mikroskopowe zapalenia jelit). Nie pierwszy raz spotykam się z postawą lekarzy, którzy na podstawie kilku podstawowych badań stawiają diagnozę w postaci jelita drażliwego nie zadając sobie nawet minimum trudu, żeby wykluczyć inne, dosyć niebezpieczne choroby.

Czemu ten temat poruszam kolejny raz? Otóż na jednym z moich ulubionych kanałów na YouTube Neti Aneti pojawił się film, który właśnie tę materię porusza. Polecam uważne obejrzenie:

Autor w trakcie filmu wytłuszcza kilka ważnych kwestii:

  • Kolonoskopia, nawet jeśli nie stwierdza żadnych zmian makroskopowych, bez pobrania wycinków z potencjalnie zdrowej błony śluzowej, jest badaniem niepełnym. Biorąc pod uwagę to, że przygotowanie do badania jest bardzo uciążliwe, a samo badanie jest inwazyjne to niezrobienie tego jednego kroku i pobranie chociaż jednego wycinka do badania histopatologicznego jest najzwyczajniejszym w świecie błędem.
  • Choroby układu pokarmowego mogą mieć tak zróżnicowany przebieg i tak szeroką gamę objawów, że stawianie diagnozy na podstawie tylko kilku podstawowych badań jest również błędem i może znacząco wydłużyć czas uzyskania prawidłowej diagnozy przez chorego.
  • Od jakiegoś czasu dostępne jest w Polsce ilościowe badanie kalprotektyny w kale (ważną kwestią jest to, aby badanie było ILOŚCIOWE, a nie tańsze – jakościowe, ponieważ nieraz istotną kwestią jest nie tylko przekroczenie ustalonych progów, ale też dokładna wartość wskaźnika). Badanie to powinno być przeprowadzone szczególnie w przypadku osób z przewlekłymi dolegliwościami, tym bardziej, że jego cena spadła już do w miarę strawnego poziomu.

Autor wspomina również o takich kwestiach jak to, że w przypadku zespołu jelita drażliwego, objawy nie budzą chorego w nocy. Z tym stwierdzeniem nie do końca mogę się zgodzić ponieważ sam znam przypadki wieloletniego chorowania na IBS, kiedy tego typu nieprzyjemności jednak się przytrafiają. Odpowiedź na pytanie: IBS czy IBD? jest zatem dużo bardziej skomplikowana niż się początkowo wydaje.

Jeśli ktoś jest zainteresowany to na stronie Diagnostyka chorób jelit zrobiłem spis większości przydatnych badań, które warto zrobić w poszukiwaniu diagnozy. Mam nadzieję, że komuś się te informacje przydadzą.

O Jarosław

Malkontent i gbur. Egoista, introwertyk i buc.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Choroba Leśniowskiego-Crohna, Colitis Ulcerosa, Diagnostyka, Zespół Jelita Drażliwego. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *